תיאטרון ירושלים

תיאטרון ירושלים

תיאטראות הינם חלק יסודי בתשתית של כל תרבות. התיאטראות השונים קיימים עוד מימי קדם, גם אז היוו התיאטראות את המראה לחברה הקיימת. בתיאטרון תמיד ניתן היה לראות את ההשתקפות החברתית של בני התקופה והעניינים אשר העסיקו אותם יותר מכל. כך גם היום מהווה התיאטרון אספקלריה מושלמת כמעט של העניינים העולים בחיים היומיומיים החברתיים. אמנם כיום ניתן גם לצפות בהצגות קלאסיות שונות אולם אין טוב מהתיאטרון המודרני על מנת לשקף את החברה ואת העשייה שלה.

תיאטרון ירושלים הינו בין המבנים המשמעותיים ביותר ובין המוסדות המשפיעים ביותר על התרבות הירושלמית ועל ההווי המקומי. ידוע כי ירושלים היא עיר סוערת וגועשת, רוחשת ותוססת ולעולם אין בה מרגוע. בתור שכזו, קשה מאד לייצר השפעה משמעותית על העיר. והנה מגיע לו תיאטרון ירושלים בעל התעוזה והאיכות ומציע חוויה חדשנית של צפייה בהצגות מרהיבות עין. התיאטרון הירושלמי הינו בין היצירות האיכותיות והמרשימות ביותר שעלו בעיר ובארץ בכלל.

תיאטרון ירושלים
תיאטרון ירושלים

הקמת תיאטרון ירושלים

התיאטרון תוכנן כבר בשנת 1958 עת ערכה עיריית ירושלים תחרות על עיצוב התיאטרון העירוני הצפוי. מי שזכה בסוף היו האדריכלים מיכאל נדלר, שולמית נדלר ושמואל ביקסון. טדי קולק שהיה ראש העיר, יחד עם נדבנים שנרתמו למשימה – הקימו את התיאטרון המיוחל. התרומה של הנדבנים שרובר היא שאפשרה את בניית התיאטרון על המבנה המרכזי שלו. בניין התיאטרון נחנך לראשונה בשנת 1971 כאשר אז היה בו אולם אחד בלבד.

מאז הוספו לתיאטרון לא מעט מחלקות שונות וכן אולמות ישיבה מרשימים במיוחד. ניתן למצוא בתיאטרון פינת ישיבה נוחה הכוללת בית קפה וחנות ספרים, תקליטורים ועוד. תערוכות מתחלפות מקבלות את פניהם של הנכנסים אל התיאטרון ומבדרות את העין ואת הדעת. תכנון המבנה לא התבסס על יצירה ייחודית בלבד אלא יצירה המבקשת להעביר את הצופה בתיאטרון חוויה מרשימה ומרתקת.

לבניין ישנן שלוש מערכות שונות הכוללות את מערכת הכתלים, מערכת החללים ומערכת הפיסול. שלושתן מבטאות את הפעילות המתרחשת בתוך התיאטרון ומבוססות על ידע אדריכלי רב שנים. כל אחד מהמערכות הינה ייחודית בעיצובה ואין שנייה לה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *